6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta, dokuz saat ara ile art arda olan deprem sonrası göçük altında kalarak şehit olan yurttaşlarımıza Tanrı’dan bağışlanma, yaralı yurttaşlarımızın da tez günde sağlıklarına kavuşmalarını dilerim. 

      Bu depremle birlikte tüm ülkemiz yasa boğuldu. Ben de bu nedenle tarihe not düşmek için duygularımı dizelere dökerek anlatmaya çalıştım. 


ALTI ŞUBAT DESTANI

Deprem oldu Altı Şubat, 

Hep çöktü binalar pat pat,

Bu görülmemiş bir afat, 

Nerde kaldın ya ey devlet?


Deprem vurdu, zaman durdu, 

Yer sarsıldı, küt küt vurdu,

Soğuk vardı, ayaz vardı,

Nerde kaldın ya ey devlet?


Deprem yıktı yuvamızı,

Dağıttı her yanımızı,

Buza kesti kanımızı,

Nerde kaldın ya ey devlet?

 

Çöktü evler, hayal çöktü, 

İnsanlar, gözyaşı döktü, 

Göçtü, koca mazi göçtü,

Nerde kaldın ya ey devlet?

 

Çöktü Maraş, Hatay bir bir, 

Adıyaman, Diyarbekir,

Hep dillerde dua, tekbir,

Nerde kaldın ya ey devlet?

 

Kilis, ille de Malatya,

Göçtü Antep, Osmaniye,

Bak Adana, Şanlıurfa, 

Nerde kaldın ya ey devlet?

 

Dozer, kepçe nerde kaldı? 

Millet, hızır oldu geldi, 

Acı dersen yürek deldi,

Nerde kaldın ya ey devlet?

 

Hüzün çöktü bütün yurda, 

Hava ayaz, kaldık karda,

Yetiş, darda kaldık darda,

Nerde kaldın ya ey devlet?

 

Yürek yandı köz köz oldu, 

Ciğer delik göz göz oldu, 

Hep yardımlar söz söz oldu, 

Nerde kaldın ya ey devlet?

 

Bugün bir olup ağlarız,

Dert hepimizin yanarız, 

Artık sen ben yok biz varız,

Nerde kaldın ya ey devlet?


Biliyoruz, devlet bizim,

Biliyoruz, millet bizim,

İyi de yönetim sizin,

Nerde kaldın ya ey devlet?

 

Millet bizim devlet bizim, 

Geç de olsa hizmet bizim, 

Hüzün bizim yara bizim,

Sefa geldin ya ey devlet! 

                       

                        12/02/2023

                        Ali BAYRAK

                          TİREBOLU 

Contributor
Yorum bulunmamaktadır.
Konu: ALTI ŞUBAT DESTANI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

‘Ortak Değerimiz Atatürk’ bildirisine destek ver

Millî ve manevi değerlerimize, başta Atatürk olmak üzere Türk büyüklerine, her türlü tarihî mirasımıza yönelik saldırılar nereden, kimden ve

Ortak Değerimiz Atatürk

ATATÜRK! TÜRK MİLLETİ SANA MİNNETTARDIR

Her millet, sahip olduğu değerlerle geleceğini inşa eder. Geleceğin harcı olan değerlerine sahip çıkan milletler, geçmişten ders çıkararak, gelecekte aynı hataların tekrar edilmemesi için millî bir hafıza oluşturur. Bu hafızanın en önemli değeri, Millî Mücadele’nin lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e periyodik olarak uzun zamandır yapılan saldırılarla karşı karşıyayız. Bunların sonuncusu geçtiğimiz günlerde Ayasofya’da hem protokolün hem de milletimizin gözü önünde gerçekleşmiştir.

Bilindiği gibi bir esaret belgesi olan Sevr Antlaşması’nı tarihin çöplüğüne atan Mustafa Kemal Atatürk, bir savaş ve diplomasi kahramanı olarak, Fatih’in emaneti İstanbul’umuzu, başta Ayasofya olmak üzere, camileri ve tarihî eserleriyle yeniden milletimize kazandırmıştır. Yine Trakya ve Batı Anadolu’yu Yunanistan; Doğu Anadolu’yu da Ermenistan olmaktan kurtarmış, ezanımızı susturmamış, Misak-ı millî sınırları içinde Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk, 3 Mart 1924’te, halkı aydınlatma, İslam’ın Kur’an’a göre yaşanmasını sağlama, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işleri yürütme, ibadet yerlerini yönetme görevlerini yerine getirmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığını kurmuştur. Ayrıca Kur’an’ın tefsiri görevi Atatürk tarafından Elmalılı Hamdi Yazır’a verilmiş ve “Hak Dini Kur’an Dili” böylece ortaya çıkmıştır. Kur’an’ın Türkçe tefsiriyle Türkler, dinini öz kaynağından, kendi dillerinden okumaya ve öğrenmeye başlamışlardır.

Hâl böyleyken son yıllarda Millî Mücadele’mizin millî ve manevi mimarı Mustafa Kemal Atatürk, maalesef periyodik saldırılara maruz kalmaktadır. Bir millete sinsice düşmanlık etmenin yollarından biri, o milletin kahramanlarını itibarsızlaştırmaktır. Bunun en kolay yolu ise dinimizi kirli emellerine alet etmektir.

Son olarak Ayasofya’daki icazet töreninde bir imam Ayasofya’yı kastederek; anlatım bozukluklarıyla dolu “…Bu ve bu gibi mabetlerin mabet olarak kalması için inşa edilmiştir. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze hâline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kâfir kim olabilir!… Yarabb’i bir daha bu zihniyetin bu milletin başına gelmesini mukadder buyurma!” gibi suç oluşturan ifadeler kullanmış ve haklı olarak bu söylem halkımızda büyük bir infiale yol açmıştır.

Atatürk, emperyalizmin ve yerli işbirlikçilerinin planlarını bozan bir lider olup Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ülkemizin en başta gelen birleştirici ve bütünleştirici unsurudur. Mustafa Kemal Atatürk’e üstü kapalı yapılan bu saldırı aslında onun silah arkadaşlarına, Türk milletinin birlik ve beraberliği ile Cumhuriyet’imize yöneliktir. Atatürk’e yapılan ve yapılacak olan saldırıların nihai hedefi Türk milletidir, Türk devletidir. Bu bakımdan bu ve benzeri saldırıların hedefinin Türk devleti ve milleti olduğu konusunda halkımızı uyarmayı, vatanını ve milletini seven bir grup olarak görev addederiz.

Hedeflerine ulaşmak için geçmişte de bazı cahil kimseleri kullananlar, bugün de aynı yöntemlerle hareket etmektedir. Bu son saldırının kaynağının da aynı güçler olduğu şüphesizdir. Millî ve manevi değerlerimize, başta Atatürk olmak üzere Türk büyüklerine, her türlü tarihî mirasımıza yönelik saldırılar nereden, kimden ve nasıl gelirse gelsin, millî birliğimizi asla bozamayacaktır. Aşağıda imzaları bulunan DTCF Birlik üyeleri ve Türk aydınları olarak bu çirkin ve kötü niyetli ifadeleri şiddetle kınıyor ve reddediyoruz.

DTCF Birlik Üyeleri

**İmza: **

Bildiriyi paylaşarak destek verebilirsiniz:

 

En çok beğenilenler

Giriş

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.