Kalaylı Hilmi Destanı, sevgili dostum Turgay Bostan‘ın yeni romanıdır.

Son Krifos, Kutsal İkona ve bu serinin yayına hazır üçüncüsü Karakula gibi bütünüyle belgesel bir roman değil.

Yaşamış bir karakter üzerinden yazılan, bir ölçüde belgesel özellikli bir roman.

Bildiğim kadarıyla hikâyenin bir yarısı bölgede hala anlatılıyor.

Yazar bunlarla beraber, onlara uygun yeni eklemelerle romanını kuruyor.

Kalaycı Hilmi Destanı da diğer Turgay Bostan eserleri gibi bir dönem kitabı.

Yüz elli yıl yıl önceye kadar uzanan bir zaman kesitinde geçiyor.

Zor bir dönem, zor bir eser.

Turgay, bugün uzak düştüğümüz, hayat şartlarını iyi bilmediğimiz, çok yazılmamış, çok araştırılmamış bir devirden bir ismi ve çevresini yazıyor.

Bizim gibi tarih bilmeyen, aile hayatını bile merak etmeyen, yazmayan, anlatmayan bir toplum içinden böyle bir eser çıkarmak zorun zorudur.

Yani Turgay, Karadenizli tez canlılığına rağmen, uzun bir sabır göstererek araştırıyor, öğreniyor ve romanlaştırıyor.

Meselenin beni böyle hoşça gülümseten ve düşündüren bir tarafı da var.

Evet zor bir dönem, zor bir çevre ve yazılması zor bir eser bu.

Tabii okuyucu bu zorluğu fark etmeyecek.

Rahat rahat, keyifle okuyacak.

Yazarı bu çileyi göze aldı ve onlar 4 saatte okusun diye birkaç yıla yayılan zaman dilimlerinde yazdı.

Galiba söylemiş veya hissettirmiş oldum ki Kalaycı Hilmi, Karadeniz’in onlarca, belki yüzlerce komik söz ustasından biri.

Roman, onun hayal ve gerçeği buluşturan hayat mâcerâsından kesitler veriyor.

Şenlikli bir hikâye.

Çok okunacağını tahmin ediyorum.

Okuyanlar, bu fikrimi paylaşacaklardır.

Sevgili Turgay’ın kalemi, zihni, gönlü ve güzel niyetleri vâr olsun!

https://www.kitapyurdu.com/…/kalayci-hilmi…/528080.html

Contributor
Yorum bulunmamaktadır.
Konu: Kalaycı Hilmi Destanı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

‘Ortak Değerimiz Atatürk’ bildirisine destek ver

Millî ve manevi değerlerimize, başta Atatürk olmak üzere Türk büyüklerine, her türlü tarihî mirasımıza yönelik saldırılar nereden, kimden ve

Ortak Değerimiz Atatürk

ATATÜRK! TÜRK MİLLETİ SANA MİNNETTARDIR

Her millet, sahip olduğu değerlerle geleceğini inşa eder. Geleceğin harcı olan değerlerine sahip çıkan milletler, geçmişten ders çıkararak, gelecekte aynı hataların tekrar edilmemesi için millî bir hafıza oluşturur. Bu hafızanın en önemli değeri, Millî Mücadele’nin lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e periyodik olarak uzun zamandır yapılan saldırılarla karşı karşıyayız. Bunların sonuncusu geçtiğimiz günlerde Ayasofya’da hem protokolün hem de milletimizin gözü önünde gerçekleşmiştir.

Bilindiği gibi bir esaret belgesi olan Sevr Antlaşması’nı tarihin çöplüğüne atan Mustafa Kemal Atatürk, bir savaş ve diplomasi kahramanı olarak, Fatih’in emaneti İstanbul’umuzu, başta Ayasofya olmak üzere, camileri ve tarihî eserleriyle yeniden milletimize kazandırmıştır. Yine Trakya ve Batı Anadolu’yu Yunanistan; Doğu Anadolu’yu da Ermenistan olmaktan kurtarmış, ezanımızı susturmamış, Misak-ı millî sınırları içinde Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk, 3 Mart 1924’te, halkı aydınlatma, İslam’ın Kur’an’a göre yaşanmasını sağlama, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işleri yürütme, ibadet yerlerini yönetme görevlerini yerine getirmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığını kurmuştur. Ayrıca Kur’an’ın tefsiri görevi Atatürk tarafından Elmalılı Hamdi Yazır’a verilmiş ve “Hak Dini Kur’an Dili” böylece ortaya çıkmıştır. Kur’an’ın Türkçe tefsiriyle Türkler, dinini öz kaynağından, kendi dillerinden okumaya ve öğrenmeye başlamışlardır.

Hâl böyleyken son yıllarda Millî Mücadele’mizin millî ve manevi mimarı Mustafa Kemal Atatürk, maalesef periyodik saldırılara maruz kalmaktadır. Bir millete sinsice düşmanlık etmenin yollarından biri, o milletin kahramanlarını itibarsızlaştırmaktır. Bunun en kolay yolu ise dinimizi kirli emellerine alet etmektir.

Son olarak Ayasofya’daki icazet töreninde bir imam Ayasofya’yı kastederek; anlatım bozukluklarıyla dolu “…Bu ve bu gibi mabetlerin mabet olarak kalması için inşa edilmiştir. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze hâline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kâfir kim olabilir!… Yarabb’i bir daha bu zihniyetin bu milletin başına gelmesini mukadder buyurma!” gibi suç oluşturan ifadeler kullanmış ve haklı olarak bu söylem halkımızda büyük bir infiale yol açmıştır.

Atatürk, emperyalizmin ve yerli işbirlikçilerinin planlarını bozan bir lider olup Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ülkemizin en başta gelen birleştirici ve bütünleştirici unsurudur. Mustafa Kemal Atatürk’e üstü kapalı yapılan bu saldırı aslında onun silah arkadaşlarına, Türk milletinin birlik ve beraberliği ile Cumhuriyet’imize yöneliktir. Atatürk’e yapılan ve yapılacak olan saldırıların nihai hedefi Türk milletidir, Türk devletidir. Bu bakımdan bu ve benzeri saldırıların hedefinin Türk devleti ve milleti olduğu konusunda halkımızı uyarmayı, vatanını ve milletini seven bir grup olarak görev addederiz.

Hedeflerine ulaşmak için geçmişte de bazı cahil kimseleri kullananlar, bugün de aynı yöntemlerle hareket etmektedir. Bu son saldırının kaynağının da aynı güçler olduğu şüphesizdir. Millî ve manevi değerlerimize, başta Atatürk olmak üzere Türk büyüklerine, her türlü tarihî mirasımıza yönelik saldırılar nereden, kimden ve nasıl gelirse gelsin, millî birliğimizi asla bozamayacaktır. Aşağıda imzaları bulunan DTCF Birlik üyeleri ve Türk aydınları olarak bu çirkin ve kötü niyetli ifadeleri şiddetle kınıyor ve reddediyoruz.

DTCF Birlik Üyeleri

**İmza: **

Bildiriyi paylaşarak destek verebilirsiniz:

 

En çok beğenilenler

Giriş

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.