Yeğenimi tanıyorsunuz artık. Beni yine sabah erken saatte aradı. “Senin yazılarında varsa da yoksa da “reis”, biraz da başka konuları yazsana!” dedi.

“Ne yazayım?” diye sordum.

“Sayın Cumhurbaşkanı’mız: ‘Kararlı gidişimiz sayesinde Avrupa şaşkın, dünya şaşkın. Bu gidişi görünce şok oldular’ dedi. Onu yazabilirsin mesela.”

Tamam yazayım da hangi gidişi?

Faizi yazmaya kalksam, Türkiye politika faizi dünyada en yüksek 11. ülke; Avrupa’da ise ilk sırada. [1]

Enflasyonu yazmak istesem, Avrupa ülkeleri arasında ne yazık ki %19,58 ile sonuncuyuz. Bize en yakın ülke %11’le Ukrayna. [2]

İşsizlik oranlarına el atsam, Türkiye Avrupa’daki 32 ülke içinde işsizlik oranının en yüksek olduğu 3. Ülke. [3]

Dünya Sefalet Endeksi verilerine baksam; işsizlik, enflasyon, faiz oranı ve milli gelir gibi ekonomik göstergelerin esas alınarak hesaplandığı son Dünya Sefalet Endeksi’nde Türkiye 41,2 puanla 156 ülke içinde 21. sırada yer aldı. Sefalet sıralamasında Türkiye Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bu endekste sıralamanın yükselmesi ülkede sefaletin arttığın, ekonomin kötüye gittiğini gösteriyor.[4]

Anlamışsınızdır, ama yeğenim için yazıyorum. Avrupa’da ilk sırada olmak en kötüsü olmak anlamına geliyor.

Unutmadan, tüm bu sıralamalar yapılırken devletin resmi rakamları ölçü alınıyor. Yani son iki senede dört başkanı değiştirilen DİE’nin rakamları… Mesela enflasyon rakamında akademisyenlerin yaptığı enflasyon araştırmasının sonucu olan E-TÜFE’deki 12 aylık artış oranı %49,87 değil, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) rakamı, 19,89’u ölçü alıyor.

Şimdi bunlardan hangisini anlatmaya kalksam, yeğen taktın yine “reis”e diyecek. En iyisi bir şey yazmamak…

***

Bu araştırmayı yaparken, bana da bir merak düştü.

Sayın Cumhurbaşkanı’mız, “Kararlı gidişimiz sayesinde Avrupa şaşkın, dünya şaşkın. Bu gidişi görünce şok oldular” derken hangi gözlemleriyle bu cümleyi kurdu, bir türlü bulamadım.

Hemen WhatsApp’tan Almanya’daki asker arkadaşımı aradım. “Avrupa neyimize şaştı?” diye sordum. “Şaşmış mıyız?” dedi.

Emekli Öğretmen’in Amerika’daki eski öğrencisine “Neyimizi görünce şok oldunuz?” sorusunu yönelttim. “Şok mu olmuşuz?” dedi.

İngiltere’deki eski dosta “Benzin sıraları ne alemde, marketlerdeki boş raflar doldu mu?” diye lafı çaktıktan sonra “Siz, neyimize şok oldunuz?” sorusuyla öldürücü hamlemi yaptım. “Bugün senin aklın başında mı?” dedi.

Üçüne de kızdım. “Sizin liderleriniz Türkiye’yi gördükçe kıskançlıktan çatır çatır çatlarken sizin dünyadan haberiniz yok!” diye bastım fırçayı.

Onlar cahilliklerinden utansın. Ben şimdi yeğenimi arar, ona sorarım: “Hangi kararlı gidişimiz sayesinde Avrupa şaşkın, dünya şaşkın? Hangi gidişimizi görünce şok oldular?”

Herhalde o, bir cevap bulur! Kendisi bilmiyorsa “yerli uçağımız gökyüzünde deyip uçuramayanlara, millî tankımız ordumuza teslim ediliyor deyip teslim etmeyenlere, kim bilir kaçıncı defa doğalgaz bulup bir türlü mutfaklara göndermeyenlere” sorar, onların bir cevabı belki de vardır.

Bu arada isterseniz siz de, son yedi senedir milli gelirimiz sürekli düştüğü halde 2021 sonunda %9 kalkınma hızını yakalayacağımızı söyleyen ekonomistlere de sorabilirsiniz.

Bana bakmayın, ben sadece cevapları bekleyeceğim.

Yazıyı bitirmiştim ki telefonum çaldı. Arayan yine yeğenimdi.

“Gördün mü dayı? Türkiye yine zirvede, BİRİNCİYİZ! DOLAR 10 TL.”

Ne diyeyim yeğenim! Sizinkiler “Cambaza bak!” demeye devam etsinler. Nasılsa sen ve senin gibiler cambaza bakmaya devam ediyorsunuz.

 

Kaynak: Günboyu

 

 


[1] <https://tr.euronews.com/2021/10/21/dunyada-en-yuksek-ve-en-dusuk-faiz-oranlar-hangi-ulkelerde-uygulan-yor>

[2] <https://tr.tradingeconomics.com/country-list/inflation-rate?continent=europe>

[3] <https://tr.euronews.com/2021/11/05/turkiye-avrupa-daki-32-ulke-icinde-issizlik-oran-n-n-en-yuksek-oldugu-3-ulke>

[4] https://www.dogrulukpayi.com/bulten/turkiye-sefalet-endeksi-siralamasinda-tirmaniyor?gclid=Cj0KCQiAsqOMBhDFARIsAFBTN3dCYm10f-53G2ZC80wEbJch4EB4GGkeXm9L3fln2dCWmgtdSjjc9AcaAqnDEALw_wcB

Contributor
Do you like Ercan ÇALIŞKAN's articles? Follow on social!
Yorum bulunmamaktadır.
Konu: Bana Bakmayın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

‘Ortak Değerimiz Atatürk’ bildirisine destek ver

Millî ve manevi değerlerimize, başta Atatürk olmak üzere Türk büyüklerine, her türlü tarihî mirasımıza yönelik saldırılar nereden, kimden ve

Ortak Değerimiz Atatürk

ATATÜRK! TÜRK MİLLETİ SANA MİNNETTARDIR

Her millet, sahip olduğu değerlerle geleceğini inşa eder. Geleceğin harcı olan değerlerine sahip çıkan milletler, geçmişten ders çıkararak, gelecekte aynı hataların tekrar edilmemesi için millî bir hafıza oluşturur. Bu hafızanın en önemli değeri, Millî Mücadele’nin lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e periyodik olarak uzun zamandır yapılan saldırılarla karşı karşıyayız. Bunların sonuncusu geçtiğimiz günlerde Ayasofya’da hem protokolün hem de milletimizin gözü önünde gerçekleşmiştir.

Bilindiği gibi bir esaret belgesi olan Sevr Antlaşması’nı tarihin çöplüğüne atan Mustafa Kemal Atatürk, bir savaş ve diplomasi kahramanı olarak, Fatih’in emaneti İstanbul’umuzu, başta Ayasofya olmak üzere, camileri ve tarihî eserleriyle yeniden milletimize kazandırmıştır. Yine Trakya ve Batı Anadolu’yu Yunanistan; Doğu Anadolu’yu da Ermenistan olmaktan kurtarmış, ezanımızı susturmamış, Misak-ı millî sınırları içinde Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk, 3 Mart 1924’te, halkı aydınlatma, İslam’ın Kur’an’a göre yaşanmasını sağlama, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işleri yürütme, ibadet yerlerini yönetme görevlerini yerine getirmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığını kurmuştur. Ayrıca Kur’an’ın tefsiri görevi Atatürk tarafından Elmalılı Hamdi Yazır’a verilmiş ve “Hak Dini Kur’an Dili” böylece ortaya çıkmıştır. Kur’an’ın Türkçe tefsiriyle Türkler, dinini öz kaynağından, kendi dillerinden okumaya ve öğrenmeye başlamışlardır.

Hâl böyleyken son yıllarda Millî Mücadele’mizin millî ve manevi mimarı Mustafa Kemal Atatürk, maalesef periyodik saldırılara maruz kalmaktadır. Bir millete sinsice düşmanlık etmenin yollarından biri, o milletin kahramanlarını itibarsızlaştırmaktır. Bunun en kolay yolu ise dinimizi kirli emellerine alet etmektir.

Son olarak Ayasofya’daki icazet töreninde bir imam Ayasofya’yı kastederek; anlatım bozukluklarıyla dolu “…Bu ve bu gibi mabetlerin mabet olarak kalması için inşa edilmiştir. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze hâline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kâfir kim olabilir!… Yarabb’i bir daha bu zihniyetin bu milletin başına gelmesini mukadder buyurma!” gibi suç oluşturan ifadeler kullanmış ve haklı olarak bu söylem halkımızda büyük bir infiale yol açmıştır.

Atatürk, emperyalizmin ve yerli işbirlikçilerinin planlarını bozan bir lider olup Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ülkemizin en başta gelen birleştirici ve bütünleştirici unsurudur. Mustafa Kemal Atatürk’e üstü kapalı yapılan bu saldırı aslında onun silah arkadaşlarına, Türk milletinin birlik ve beraberliği ile Cumhuriyet’imize yöneliktir. Atatürk’e yapılan ve yapılacak olan saldırıların nihai hedefi Türk milletidir, Türk devletidir. Bu bakımdan bu ve benzeri saldırıların hedefinin Türk devleti ve milleti olduğu konusunda halkımızı uyarmayı, vatanını ve milletini seven bir grup olarak görev addederiz.

Hedeflerine ulaşmak için geçmişte de bazı cahil kimseleri kullananlar, bugün de aynı yöntemlerle hareket etmektedir. Bu son saldırının kaynağının da aynı güçler olduğu şüphesizdir. Millî ve manevi değerlerimize, başta Atatürk olmak üzere Türk büyüklerine, her türlü tarihî mirasımıza yönelik saldırılar nereden, kimden ve nasıl gelirse gelsin, millî birliğimizi asla bozamayacaktır. Aşağıda imzaları bulunan DTCF Birlik üyeleri ve Türk aydınları olarak bu çirkin ve kötü niyetli ifadeleri şiddetle kınıyor ve reddediyoruz.

DTCF Birlik Üyeleri

**İmza: **

Bildiriyi paylaşarak destek verebilirsiniz:

 

En çok beğenilenler

Giriş

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.