Sene 1986. Siyasi yasaklar devam ediyor. Görevlerimizden istifa ederek MÇP’nin kongresinde merkez yürütme kurulunda görev aldık.

Gazi Üniversitesinden Devlet beyle, ben istifa ettim.

Rahmetli Başbuğ bizi Cinnah’taki bürosunda topladı.

Ben, Ali Güngör, Devlet Bahçeli, Mehmet Refet Eke, Tuğrul Türkeş, Şevket Bülent Yahnici, Vedat Alagöz, Koray Aydın, Halûk Pirimoğlu, Kemal Hacı, Abdürrahim Karakoç ve diğer arkadaşlar…

Hepimizi tek tek süzdü, hafif mütebessim… “Demek siz büyüdünüz ve siyaset yapacaksınız. Siyasetle, neler yapmamız gerektiği ile ilgili parti politikaları ile ilgili konuşulduktan sonra, siyaset yapacaksanız, size ilk tavsiyemi yapıyorum.” dedi. Tek tek hepimizin gözüne baktı. Müthiş bir sessizlik ve merak…

“GENIŞ OLACAKSINIZ!” dedi ve çıkıp gitti.

Geniş olmak…

Herkes kendine göre yorumlamaya başladı.

Bir ay sonra Kırşehir ve Kayseri toplantılarına gidiyoruz. Balâ üzerinden Kaman’a gittik. Anavatan Partisinin en güçlü zamanı. Bizim arkadaşlarımızın çoğu Anavatanda çalışıyor. Kaman ilçe teşkilatına uğradık. Dışarda 50 kişi civarında insan toplanmış bekliyor. Ses tesisatı yok.

Alparslan Türkeş balkona çıktı. Bir megafon bulunarak eline verdik. Tam konuşmaya başlayacağı sırada birkaç küçük çocuk tenekelerle gürültülü bir şekilde oynamaya başladılar. Yakinen tanıdığımız bazı arkadaşlar uzaktan bakıyorlar, ama müdahale etmiyorlardı. Anavatana çalıştıkları için Türkeş’in Kırşehir’e gelmesinden rahatsız olmuşlardı. Yıllar sonra MHP güçlenince hepsi aday oldu.

Ben sinirlendim ve aşağı inmek için hamle yaptım.

Türkeş kolumdan tuttu.

– Nereye ?

– Efendim! Şu çocukları…

Sözümün sonunu getirmeme fırsat vermedi.

– “Bu ne ki, eğer siyaset yapacaksanız, her şeye katlanmayı ve seyretmeyi bileceksiniz.”

Sonra o gür sesiyle konuşmaya başladı. Elli kişiye elli bin kişiye hitap eder gibi sabır ve ciddiyetle konuştu. Sonra Kırşehir, Mucur, Nevşehir, Kayseri mitinglerini yaparak döndük.

Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

      Dr. Bahattin Ergezer

Contributor
Yorum bulunmamaktadır.
Konu: Geniş Olacaksınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

‘Ortak Değerimiz Atatürk’ bildirisine destek ver

Millî ve manevi değerlerimize, başta Atatürk olmak üzere Türk büyüklerine, her türlü tarihî mirasımıza yönelik saldırılar nereden, kimden ve

Ortak Değerimiz Atatürk

ATATÜRK! TÜRK MİLLETİ SANA MİNNETTARDIR

Her millet, sahip olduğu değerlerle geleceğini inşa eder. Geleceğin harcı olan değerlerine sahip çıkan milletler, geçmişten ders çıkararak, gelecekte aynı hataların tekrar edilmemesi için millî bir hafıza oluşturur. Bu hafızanın en önemli değeri, Millî Mücadele’nin lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e periyodik olarak uzun zamandır yapılan saldırılarla karşı karşıyayız. Bunların sonuncusu geçtiğimiz günlerde Ayasofya’da hem protokolün hem de milletimizin gözü önünde gerçekleşmiştir.

Bilindiği gibi bir esaret belgesi olan Sevr Antlaşması’nı tarihin çöplüğüne atan Mustafa Kemal Atatürk, bir savaş ve diplomasi kahramanı olarak, Fatih’in emaneti İstanbul’umuzu, başta Ayasofya olmak üzere, camileri ve tarihî eserleriyle yeniden milletimize kazandırmıştır. Yine Trakya ve Batı Anadolu’yu Yunanistan; Doğu Anadolu’yu da Ermenistan olmaktan kurtarmış, ezanımızı susturmamış, Misak-ı millî sınırları içinde Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk, 3 Mart 1924’te, halkı aydınlatma, İslam’ın Kur’an’a göre yaşanmasını sağlama, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işleri yürütme, ibadet yerlerini yönetme görevlerini yerine getirmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığını kurmuştur. Ayrıca Kur’an’ın tefsiri görevi Atatürk tarafından Elmalılı Hamdi Yazır’a verilmiş ve “Hak Dini Kur’an Dili” böylece ortaya çıkmıştır. Kur’an’ın Türkçe tefsiriyle Türkler, dinini öz kaynağından, kendi dillerinden okumaya ve öğrenmeye başlamışlardır.

Hâl böyleyken son yıllarda Millî Mücadele’mizin millî ve manevi mimarı Mustafa Kemal Atatürk, maalesef periyodik saldırılara maruz kalmaktadır. Bir millete sinsice düşmanlık etmenin yollarından biri, o milletin kahramanlarını itibarsızlaştırmaktır. Bunun en kolay yolu ise dinimizi kirli emellerine alet etmektir.

Son olarak Ayasofya’daki icazet töreninde bir imam Ayasofya’yı kastederek; anlatım bozukluklarıyla dolu “…Bu ve bu gibi mabetlerin mabet olarak kalması için inşa edilmiştir. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze hâline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kâfir kim olabilir!… Yarabb’i bir daha bu zihniyetin bu milletin başına gelmesini mukadder buyurma!” gibi suç oluşturan ifadeler kullanmış ve haklı olarak bu söylem halkımızda büyük bir infiale yol açmıştır.

Atatürk, emperyalizmin ve yerli işbirlikçilerinin planlarını bozan bir lider olup Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ülkemizin en başta gelen birleştirici ve bütünleştirici unsurudur. Mustafa Kemal Atatürk’e üstü kapalı yapılan bu saldırı aslında onun silah arkadaşlarına, Türk milletinin birlik ve beraberliği ile Cumhuriyet’imize yöneliktir. Atatürk’e yapılan ve yapılacak olan saldırıların nihai hedefi Türk milletidir, Türk devletidir. Bu bakımdan bu ve benzeri saldırıların hedefinin Türk devleti ve milleti olduğu konusunda halkımızı uyarmayı, vatanını ve milletini seven bir grup olarak görev addederiz.

Hedeflerine ulaşmak için geçmişte de bazı cahil kimseleri kullananlar, bugün de aynı yöntemlerle hareket etmektedir. Bu son saldırının kaynağının da aynı güçler olduğu şüphesizdir. Millî ve manevi değerlerimize, başta Atatürk olmak üzere Türk büyüklerine, her türlü tarihî mirasımıza yönelik saldırılar nereden, kimden ve nasıl gelirse gelsin, millî birliğimizi asla bozamayacaktır. Aşağıda imzaları bulunan DTCF Birlik üyeleri ve Türk aydınları olarak bu çirkin ve kötü niyetli ifadeleri şiddetle kınıyor ve reddediyoruz.

DTCF Birlik Üyeleri

**İmza: **

Bildiriyi paylaşarak destek verebilirsiniz:

 

En çok beğenilenler

Giriş

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.